آگوست 8, 2022

رهام چت

چت آنلاین

مهریه در ازدواج چه معنایی دارد؟

مهریه چیست؟

ازدواج به طور گسترده و به طور سنتی به عنوان پیمانی پذیرفته شده است که رابطه بین دو نفر را بدون توجه به کشور و فرهنگی که به آن تعلق دارند، محکم می کند. در پی چنین اهمیت مقدسی که الهام بخش هماهنگی بین دو نفر و خانواده آنهاست، عوامل مختلفی قبل از وقوع ازدواج مورد بررسی قرار می گیرد. جدای از تصمیم متقابلی که دو نفر یا خانواده‌هایشان می‌گیرند، ازدواج به مناسبتی برای نمایش اعتبار، موقعیت و ثروت خانواده‌ها تبدیل شده است. در این راستا، دادن و گرفتن مهریه به عنوان یک رسم ثابت و منحصر به فرد اما همه جا در ازدواج پدید آمد.

جهیزیه را می‌توان به پول، طلا، اموال، وسایل نقلیه و موارد با ارزشی که خانواده عروس برای ازدواج با داماد و خانواده او می‌پردازند، تعریف کرد. این کلمه از لاتین «dotarium» و فرانسوی آنگلو نورمن «dowarie» پدید آمد که به کلمه انگلیسی میانه «جهیزیه» تبدیل شد. این شباهت با کلمه متأخر انگلیسی میانه «dower» دارد که به معنای سهم زن از دارایی شوهرش پس از مرگ او است. از طریق اعطای جهیزیه، بخش عمده ای از دارایی والدین عروس صرفاً به دلیل ازدواج به خانواده داماد منتقل می شود. بنابراین، ازدواج به یک عمل اقتصادی یا معامله ای تبدیل می شود که در آن انباشت ثروت یا پول دخیل است.

این عمل از زمان های قدیم دنبال شده است و در حال حاضر در کشورهای جنوب آسیا مانند هند، پاکستان، بنگلادش، سریلانکا و کشورهای آفریقایی رایج است. در کشورهای جنوب آسیا، گاهی والدین عروس برای انتخاب دختر، پول و اقلام گرانقیمت را به عنوان «هدیه» برای داماد خود می‌خوانند و بدین ترتیب مهریه را با محبت، عشق و قدردانی برابر می‌دانند.

با این حال، این عمل به دلیل مفاهیم پدرسالارانه آن به عنوان یک آسیب اجتماعی لقب گرفته است. این باور رایج زمانی مشکل ساز و به شدت ظالمانه می شود که داماد و خانواده اش پول را بپذیرند و بعداً با درخواست مهریه بیشتر از عروس سوء استفاده کنند. این امر سیستم مهریه را به یک جرم فرهنگی تبدیل کرده است، یعنی خشونتی که بر مردم به دلیل اعمالی که در یک فرهنگ عجین شده است، اعمال می شود. در نتیجه، کشورهایی مانند هند، بنگلادش، سریلانکا این عمل را جریمه کرده اند. با وجود این، این رسم همچنان رعایت می شود و به عنوان یک «هدیه» به داماد ظاهر می شود و خشونت همچنان ادامه دارد و اقدامات تنبیهی را زائد می کند.

بیشتر بخوانید: آشنایی درباره تاریخچه و معنای مهریه 

هدف از دادن جهیزیه چیست؟

هدف از اعطای جهیزیه بر حمایت از زنان است که خانواده آنها در هنگام اعزام به خانواده دیگری به دنبال تأمین آن هستند. خانواده عروس، دادن پول و مال به او را لازم می دانند تا در صورت بیوه شدن و بحران های مالی، به خانواده داماد وابسته نباشد. با این حال، این عمل تنها باعث ایجاد بخل در میان خانواده داماد می شود..

علاوه بر این، والدین مشتاق هستند که دختران خود را با مردانی ازدواج کنند که به خوبی مستقر هستند. میزان مهریه نیز با توجه به شغل و درآمد او متفاوت است. در هند، کاست نیروی عظیمی در زندگی مردم اعمال می کند. وقتی صحبت از ازدواج به میان می‌آید، این امر بیشتر محسوس است زیرا خانواده‌ها ترجیح می‌دهند زنان را با مردانی از کاست خود ازدواج کنند. این امر باعث تقویت هیپرهمسری یا ایجاد اتحادهای زناشویی با افراد دارای تحصیلات بالا و تحرک اجتماعی می شود. ازدواج های بین اقوام و ادیان مشکوک و مایه تاسف است زیرا چنین اعمالی شانس تحکیم قدرت و خلوص قبیله یا کاست را از بین می برد. قتل‌های ناموسی به نام ازدواج‌های بین اقشاری ​​معمولاً در کشورهای جنوب آسیا گزارش می‌شود و سیستم جهیزیه را به یک شر اجتماعی تبدیل می‌کند که کاستی‌گرایی، مردسالاری و نابرابری جنسیتی را تقویت می‌کند.

اغلب زنان تازه ازدواج کرده به نام ثروت با آزار و اذیت مواجه می شوند. با مشاهده دقیق، همچنین می توان دریافت که خانواده های مردسالار، فرزندان دختر را سربار می دانند، زیرا به معنای صرف هزینه برای ازدواج آنهاست. به ناچار هزینه ای که برای تحصیل آنها خرج می شود کمتر است زیرا می توان آن را نیز به عنوان مهریه در نظر گرفت. این امر به زنانی که بی سواد یا تحصیلات ناکافی مانده اند، اختیارات کمتری می دهد. از سوی دیگر، مردانی که انتظار می رود جریان نقدی را وارد خانواده کنند، تحصیل کرده اند تا «تقاضا» برای آنها همیشه در بازار ازدواج بالا باشد.

علیرغم چنین آداب و رسوم و تلاش خانواده ها، هند بیشترین تعداد مواردی را دارد که خشونت در مورد مهریه را گزارش می کند. عملی به نام عروس سوزی در هند و پاکستان رایج است. این زمانی اتفاق می افتد که خانواده یک زن تازه ازدواج کرده از پرداخت پول بیشتر امتناع می ورزند و او توسط شوهر و همسرش زنده زنده سوزانده می شود.

زنان اغلب برای آوردن پول بیشتر به عنوان جهیزیه مورد آزار و اذیت شوهر یا همسر خود قرار می گیرند.

در روی دیگر همان سکه، می توان داماد ربایی را پیدا کرد. پس از تثبیت عقد، داماد احتمالی توسط خانواده عروس ربوده شده و به زور با او ازدواج می کنند تا از پرداخت مهریه سنگین و هزینه های مراسم خودداری کنند. این موضوع باعث عصبانیت داماد و خانواده اش می شود. مواردی وجود دارد که منجر به ابطال و ازدواج مردان با زنان دیگر شده و باعث طلاق عروس و از سرگیری والدین او شده است.

تاریخچه مهریه ازدواج

عمل دادن و گرفتن جهیزیه به عنوان یک پدیده باستانی شناخته می شود که به قرن سوم قبل از میلاد باز می گردد. در یونان باستان، تنها پس از انعقاد توافق دوجانبه برای مقدار معینی از مهریه، زنی توسط پدرش به خاطر داشتن نسل به مردی واگذار می شد.

در حال حاضر، این سیستم بیشتر در کشورهای جنوب آسیا رایج است، اما محدود به طبقه، طبقه، مذهب یا جامعه خاصی نیست. با این وجود، قبل از استعمار، تعهد پرداخت پول به خانواده داماد فقط توسط جامعه هندوهای طبقه بالای هندو در هند رعایت می شد و به منظور حمایت مالی از عروس بود. این امر برای همه فرقه ها عادی شد زیرا انگلیسی ها اجازه قانونی ازدواج را تنها با پذیرش مهریه توسط خانواده داماد می دادند. در حال حاضر، مردم از همه ادیان، به جز جینیسم، این سیستم را می پذیرند. در اسلام به مهریه مهر گفته می شود که باید توسط داماد پرداخت شود. این قانون الزام آور است و از طریق یک قرارداد کتبی اجرا می شود. زن در صورت طلاق می تواند مهریه را مطالبه کند.

اعتراضات مختلفی نسبت به مهریه و خشونت های خانگی وجود دارد. در ایالت کرالای هند، با توجه به افزایش آمار مرگ و میر مربوط به مهریه، دولت هند تصمیم گرفته است تا 26 نوامبر را به عنوان روز مبارزه با جهیزیه نامگذاری کند تا جوانان را به عنوان یک آسیب اجتماعی آموزش دهد.