آگوست 8, 2022

رهام چت

چت آنلاین

معرفی ، مزایا و معایب انواع لوله و اتصالات

در این مقاله می خواهیم انواع لوله پلی اتیلن برای کاربردهای مختلف را مورد بررسی قرار دهیم. مزایا و ویژگیهای لوله پلی اتیلن آن را برای کاربردهای مختلف مناسب کرده است. همچنین وجود سوکت در آنها باعث شده در مقابل سایر لوله ها نحوه نصب آنها بسیار راحت تر شود و هنگام نصب و راه اندازی سرعت فرآیند نصب را تا حد زیادی بالا ببرد و وقت کمتری را صرف خود کند. ضخامت جداره لوله های فولادی بر اساس رده (Schedule) و وزن لوله تعریف می شود.برای لوله های تا قطر 10 اینچ، ضخامت جداره لوله های با ورزن استاندارد (STD) با ضخامت لوله های رده 40 برابر هستند.در لوله های با قطر 12 اینچ به بالا،ضخامت جداره لوله های با وزن استاندارد در 375/0 in ثابت باقی مانده ولی ضخامت جداره لوله های رده 40 با افزایش قطر لوله زیاد می شود.چنین تشابهی بین لوله های جدار ضخیم (XS) و لوله های رده 80 اینچ وجود دارد.در لوله های با قطر بیشتر از 8 اینچ ، ضخامت جداره لوله های XS برابر in 5/0 است ولی در لوله های رده 80 با افزایش قطر لوله ، ضخامت جداره آن نیز افزایش لوله های درزدار وبدون درز می یابد.

از دیگر مزایای لوله چدنی میتوان به مقاومت در برابر فشارهای وارد شده بر جدارهی خارجی و امکان رفع گرفتگی آن به وسیله دستگاه تراکم هوا اشاره نمود. جنس این لوله ها از آهن سفید نورد شده است که درز آن توسط دستگاه های درز جوش بهم جوش داده می شود و سپس لوله رادر فلز روی مذاب فرو می برند . انتخاب لوله فاضلاب منلسب به نکات و پارامترهای بسیاری بستگی دارد که هر کسی، بسته به نیازی که دارد و با توجه به جنس و ویژگی های خاص به کار رفته در انواع لوله ها و محل نصب آنها میتواند مناسب ترین گزینه را انتخاب کند.

همانطور که از اسم این لوله ها مشخص است، جنس آنها از چدن می باشد. از دیگر ویژگی های برتر این لوله ها داشتن مقاومت بالا در برابر انواع تغییرات شرایط جوی و مواد شیمیایی می باشد. درصورتی که در لوله های پنج لایه چنین ویژگی وجود ندارد و دچار ترکیدگی می شود. از مزایا و امتیازهای این لوله ها میتوان به این مورد اشاره داشت که به دلیل وجود پلیمرهای پلی پروپیلن در آنها، مقاومت و استحکام بالایی را در برابر پوسیدگی و شکنندگی از خود نشان میدهند. وجود سوکت در ساختار لوله های پوشفیت باعث میشود که لوله های بعدی هرکدام داخل سوکت لوله های قبلی قرار بگیرند.

همچنین لوله های فولاد آلیاژِی به جهت سیالات خورنده و همچنین دماها و فشارهای بالا مورد استفاده قرار می گیرند. لوله های گالوانیزه مقاومت فشاری بالایی دارند اما دچار خوردگی و رسوب می شوند، از این رو به ندرت برای لوله کشی ساختمان های امروزی مورد استفاده قرار می گیرند. ازعیوب لوله های پلی اتیلن میتوان به ذکر این مورد پرداخت که به دلیل حجم بالای اتصالات این نوع از لوله های فاضلاب، ممکن است در پروژه های تاسیساتی که با کمبود فضا مواجه هستید، استفاده از آنها گزینه مناسبی نباشد. لوله های پلی اتیلن به دلیل دارا بودن سطح داخلی صاف، در گذر زمان دچار گرفتگی و زنگ زدگی کمتری میشوند.

اگر دوست دارید این نوشتار را داشته باشید و مایل به دریافت اطلاعات بسیار بیشتر در مورد لوله بدون درز کاوه لطفا به بازدید از وب سایت ما.