اکتبر 27, 2021

رهام چت

چت آنلاین

عملکرد دستگاه دانسیتومتری- سنجش تراکم استخوان

معمولا تشخیص پزشکی پوکی استخوان بعد از یک شکستگی دردناک اتفاق می افتد. به خصوص د بانوان بعد از یائسگی و یا یائسگی زودرس و یا کسانی که به طور ممتد از الكل استفاده می کتا و یا نوشابه های گازدار را بیش از اندازه مصرف می کنند بیشتر در معرض پوکی استخو قرار می گیرند. این شکستگی هایی که در آینده رخ می دهند، ممکن است باعث ایجاد درد های مزمن و حتی معلولیت شوند. با فروریخته شدن استخوان های ستون فقرات، تغییر شکل هایی مانند قوز وارثه به وجود می آید که توسط خود شما و یا اطرافیانتان قابل مشاهده خواهد بود. اگر شما به پوکی استخوان مبتلا باشید، استخوان های شما نازک شده و ساختار خود را از دست داده و شکننده می شوند. از طرف دیگر، مطالعات اخیر نشان داده است که استفاده از شاخص توزیع تودهی چربی بدن به جای شاخص تودهی بدنی (BMI یا Body mass index) میتواند اطلاعات دقیقتری از چاقی و ارتباط آن با دیگر مطالعات به دست دهد.

آزمایش تراکم استخوان Bmd مطالعات نشان داده است، انجام تمرینات مقاومت به طور منظم، مانند بلندکردن وزنه دو یا سه بار در هفته باعث افزایش تراکم استخوان می شود. این شکستگی معمولا در پشت یا لگن اتفاق می افتد. پوکی استخوان معمولا بدون علائم و درد، پیشرفت می کند. همچنین ساخت دستگاهی برای پودر کردن ناخن در محیطی کاملاً بهداشتی و طراحی نرمافزاری که بتواند بهصورت خودکار نمودار حاصل از نتایج آزمایش را ارائه دهد، میتواند در افزایش قطعیت نتایج حاصل از این روش کمک کند. در یک سن خاص، فرایند تولید بازسازی استخوان تغییر می کند. بدن شما به صورت مداوم در حال تخریب سلول های استخوانی قدیمی و تولید سلول های استخوانی جدید است. سرعت تولید سلول های استخوانی جدید کاهش می یابد. زمانی که شما در حال رشد هستید، فرایند استخوان سازی بیشتر از فرایند حذف سلول های قدیمی انجام می شود.

تراکم استخوان
در مبتلایان به استئوپنی، تراکم مواد معدنی استخوان از حد طبیعی کمتر است. ممکن است در این حالت با بلند کردن یک کیسه ی مواد خوراکی دچار شکستگی در استخوان و یا فروریخته شدن یکی از مهره هایتان شوید. در مورد عوامل ایجاد کننده ی بیماری پوکی استخوان اطلاعات زیادی در دست نیست. افراد بزرگسال هر روز به 1000 ـ 1300 میلی گرم کلسیم نیاز دارند میزان دقیق کلسیم مورد نیاز بدن به سن هر فرد بستگی دارد. این روش میتواند برای اندازه گیری تراکم استخوان در ستون فقرات ، لگن ، ساعد دست بدن استفاده شود . علاوه بر آن، میتواند موجب افزایش در جریان خون در بدن شود. فشارهایی که در حالت عادی باعث آسیب استخوان نمیشود در پوکی استخوان میتواند آسیب رسان باشد.

تراکم استخوان به انگلیسی ما نمی دانیم که این بیماری چگونه خود را در طول زندگی یک فرد توسعه می دهد. در حالی که درد ناشی از شکستگی ممکن است فروکش کند، ممکن است شما با یک درد مزمن و مستمر در حال توسعه مواجه شوید. یا قوز در ستون فقرات ممکن است با بالاتر رفتن سن بیشتر شود. دنوزوماب که به بیس فسفوناتها ارتباطی ندارد ، ممکن است در افرادی که نمی توانند بیس فسفونات را مصرف کنند ، مانند برخی از افراد با کاهش عملکرد کلیه ، استفاده شود. عوامل ایجاد خطر در بیماری پوکی استخوان چه چیزهایی هستند؟ سایر عوامل خطر نیز در نظر گرفته شده است. سنجش تراکم استخوان ، تست ساده ای است، به آمادگی خاصی نیاز ندارد و به راحتی در مطب و یا کلینیک انجام می شود. تست تراکم استخوان می تواند استئوپنی را تشخیص دهد.

در اینجا بیشتر به بررسی وب سایت تعرفه سنجش تراکم استخوان 1400.