آگوست 18, 2022

رهام چت

چت آنلاین

طراحی نمای ساختمان با روش های نوین و خلاقانه

طراحی :

طراحی یعنی کشیدن و به روی کاغذ آوردن با استفاده از مداد و…یا نرم افزارهای اتوکد و …طرح ,ایده و نظر خود

طراحی اولین مرحله بعد از تفکر در اجرای یک موضوع است.

نما:

نما یعنی ظاهر, یعنی  آن چه که نمایان است و در معرض دید همگان قرار دارد و همه آن را مشاهده می کنند .

این نما شاید مربوط به یک ساختمان و بنا باشد یا نمای شهر و…

در نمای یک ساختمان ,شهرو…  بهتر است بیشترین دقت را به کار برد زیرا عیب و نقص آن بر کسی پوشیده نیست .

همچنین اگردر نما نکات مثبتی وجود داشته باشد دیگران نیز می توانند از آن بهره بگیرند.

طراحی نما:

درطراحی نما بهتر است به نکاتی توجه کرد که بتوان در هرچه بهتر شدن کیفیت و زیبایی آن تاثیر گذاشت.

همان طور که گفته شد نما در بیرون قرار دارد و محافظ و پوششی ندارد و بلکه خود(نما) به عنوان محافظ یاد می شود.

در طراحی نما ازطرح ها و اشکال مختلفی استفاده می شود اما بهتر است از هر طرح در جا و مکان خاص خود استفاده شود و تلاش کرد که نما را به نحوی طراحی کرد که ببیننده خواهان ورود به داخل بنا باشد واین طراحی به گونه ای معرف داخل بنا باشد.

درزمان های گذشته طراحی نما از سادگی و سهولت زیادی برخوردار بود اما امروزه با بهره گیری از امکانات و مصالح به طراحی نما های جالب و متنوع می پردازند.

درگذشته بیشتربرای طراحی نما ها از مصالحی مانند سنگ و آجر و …استفاده می شد.چون این مصالح بیشتر در دسترس بودند وارزان و مردم به زیبایی نما چندان توجه نمی کردند.

اما امروزه همه تلاش می کنند که طراحی نما به صورتی باشد که نما نمایانگر نمای داخلی نیز باشد و از زیبایی و کیفیت بالایی نیز برخور دار باشد.بنابراین از مصالحی چون شیشه و…که هم از هزینه بالایی برخوردار است و هم تهیه آن ها زمان بر است استفاده می کنند.

در قدیم ازتعداد پنجره های کم تر با ابعاد کوچک تراستفاده می کردند چون اعتقاد داشتند با این کارهم در مصرف انرژی صرفه جویی می شد و هم ارتباط بصری با بیرون کاهش می یافت( این موضوع درگذشته خیلی برای مردم اهمیت داشت )

اما امروزه ما شاهد بناهایی هستیم که در آن به جای دیوار از پنجره و شیشه استفاده می کنند .

**هنگامی که در طراحی نما از پنجره ها به تعداد زیاد و ابعاد بزرگ استفاده می شود به فکر چاره ای در مواقع موانع مزاحم نیز باشیم.**

در طراحی نماهای قدیمی بیشتر از خطوط راست و مستقیم استفاده می کردند اما امروزه انواع طرح نماهای خمیده ,کمانی ,دایره ای و …دیده می شود.

درطراحی نما باید علاوه برزیبایی نما ,به کیفیت و امنیت نما نیز توجه کرد.

آن چه که در مرحله اول برای طراحی نما لازم است توجه به اقلیم و شرایط جغرافیایی منطقه,مدت زمان,هزینه و…می باشد.

بهتر است از مصالحی استفاده شود که مقاوت لازم در برابر گرما ,سرما ,باد و باران و…را داشته باشند و خاصیت خود را از دست ندهند.

همچنین این مصالح باید عایقی باشند در برابر گرما و سرما و صوت.

یعنی گرما و سرما به راحتی از آن ها نفوذ نکند و به داخل بنا راه پیدا نکند و یا سر و صدای بیرون از ساختمان مزاحم افراد ساکن بنا نشود.

هنگامی که قرار است در طراحی نمای یک ساختمان از چند نوع مصالح استفاده کنیم باید سعی کنیم که این مصالح ها در کنار هم (هم از لحاظ رنگ آن ها هم از لحاظ جنس ) شکل و طرح زیبایی را به وجود بیاورند.

بهتر است طراحی نما به گونه ای باشد که هم از لحاظ مصالح هم از نظرشکل با ساختمان های مجاور همخوانی داشته باشد.

طراحی نما به شکلی باشد که معرف کاربری آن بنا باشد مثلا برای طراحی نما مهد کودک باید از مصالح شفاف و رنگی و المان های مخصوص  استفاده شود و یادرطراحی نمای یک مسجد از مصالح قدیمی و قوس و تاق هایی استفاده شود که نشان گر قدیمی بودن این کاربری باشد.

موضوع دیگری که در گذشته در نما خیلی به آن توجه نمی شد استفاده از نور درطراحی نما ها بود.اما امروزه با استفاده ازانواع نورپردازی ها می توان دربیشتر شدن زیبایی بنا تلاش کرد و آن را نمایان ساخت.