آگوست 8, 2022

رهام چت

چت آنلاین

شستشوی فرش دستباف

شستشوی فرش دستباف

شستشوی فرش دستباف

 

 

فرش های دستباف را می توان جزو حساس نوع فرش دانست. همین مورد سبب  شده است تا شستن و تمیز کردن دوره ای و شستن فرش دستباف به یک امر حیاتی بدل شود. البته این فرش ها به همان اندازه که در برابر لکه ها آسیب پذیر هستند، در برابر شیوه های غیر اصولی شستشو هم آسیب می بینند. همین مورد سبب شده است تا طیف بسیار زیادی از افراد بعد از شستشوی فرش هایشان، متوجه آسیب ها و مشکلات مختلفی بر روی ساختار آن شوند که این موضوع به نوبه ی خود می تواند مشکلات بسیار جدی را برای سلامت فرش ها ایجاد نماید. این موضوع لزوم بکارگیری و استفاده از افراد متخصص برای شستشو فرش دستباف را به امری حیاتی بدل کرده است. قالیشویی ملکه یکی از مرکز هایی است که می تواند برای این موضوع به شما کمک کند. ما در ادامه مروری بر ماهیت فرش های دستباف و البته شیوه های رایج تمیز کردن آنها خواهیم داشت .

نکات مهم در حین شستشو فرش دستباف

فرش های دستباف عموما قیمت بسیار بالایی دارند و ماهیت و ساختار آن ها هم با فرش های عادی متفاوت است. همین مورد سبب می شود تا شستن و تمیز کردن آنها نیازمند رعایت نکات مهم و البته متفاوتی باشد. ما در این مقاله لیستی از مهمترین نکات برای شستشو فرش دستباف را خدمت شما عزیزان ارائه می دهیم.

 

غبارگیری

 

یکی از مهمترین مواردی که باید در شستشو فرش دستباف به آن دقت شود، غبار گیری آن است. بدون شک فرش های دستباف می توانند میزان زیادی از گرد و غبار را درون تاروپود خود حبس نمایند. تمیز کردن این گرد و غبار با آب، می تواند زمان زیادی را بطلبد. از طرفی دیگر آب نمی تواند گزینه ی مناسبی برای تمیزکردن اینگونه فرش ها باشد. لذا باید غبار گیری به صورت فیزیکی انجام شود. در گذشته فرش های دستباف را آویزان کرده و با ضربات چوب اقدام به غبار گیری می کردند. اما امروزه در قالیشویی های پیشرفته و با استفاده از ماشین آلات مدرن چنین اقداماتی انجام می شود که این موضوع به نوبه ی خود باعث می شود تا آسیب به فرش ها نرسد. 

بررسی رنگ در شستشوی فرش دستباف

قبل از اینکه بخواهید فرش دستباف تان را تمیز کنید، باید مطمئن شوید که رنگ پس نمی دهد. این موضوع فاکتوری است که در بیشتر فرش های دستباف دیده می شود و متاسفانه افراد به دلیل نداشتن اطلاعات کافی در مورد آن دچار مشکلات مختلفی می شوند که در نهایت موجب آسیب دیدن فرش ها می شود. بیشتر فرش های دستبافی که دارای رنگ تیره هستند، در طی مراحل شستشو و تمیز کردن، میزانی از رنگ خود را از دست می دهند. حال اگر این کار توسط افراد غیر حرفه ای انجام شود، می تواند بخش های روشن فرش ها را دستخوش تغییر نماید. برای اینکه بتوانید بررسی مناسبی در این حیطه انجام دهید، ابتدا با یک دستمال خیس، بخش های مختلف فرش خود را تمیز کند. چنانچه بر روی دستمال لکه های رنگ مشاهده کردید، بدانید که فرش شما رنگ پس می دهد و باید طی یک فرایند ویژه تمیز شود . 

استفاده از آب سرد برای شستشوی فرش دستباف

یکی از مهم ترین فاکتورها در زمینه شستشوی فرش دستباف، استفاده از آب سرد است. آب سرد می تواند بهتر فرش را تمیز کرده و از تثبیت رنگ در بخش های روشن جلوگیری نماید. از طرفی اگر فرش شما رنگ پس می دهد، می بایست برای شستن آن حتما از آب سرد استفاده کنید چراکه آب گرم باعث می شود تا رنگ جدا شده در بخش روشن تثبیت شود که این موضوع به طور کلی نمای فرش شما را از بین می برد. لذا توصیه می شود تا حتما این نکته را در نظر داشته باشید. وجود چنین نکات و ریزه کاری های مختلفی باعث می شود تا شستو فرش دستباف  نیازمند تخصص و تجربه ی فراوان باشد. قالیشویی ملکه جزو مراکز معتبری است که تجربه چندین ساله در امر شستن و تمیز کردن فرش دستباف دارد. لذا اگر شما هم تمایل دارید تا فرش ها خود را به بهترین نحو ممکن تمیز نمایید، می توانید آن را به این مرکز واگذار کنید.