اکتبر 27, 2021

رهام چت

چت آنلاین

جیلی GC6 با آریزو 5 چه تفاوت هایی دارد؟

هشت آپلود
چری آریزو 5 یکی از سدان‌های ساخت شرکت چری است که برای اولین بار در سال 2015 در نمایشگاه گوانژوی چین رخ نشان داد و در سال 1396 مدیران خودرو آن را به دست خریداران ایرانی رساند. با استقبال خوب خریداران چری آریزو 5 توانست به رویاهای خود در ایران دست پیدا کند. جیلی GC6 که قرار است در این نوشتار به مصاف رقیب چینی خود برود، قدرت چندانی برای حضور در این رقابت ندارد. برای اولین بار در سال 1396 بود که شرکت خودروسازی بم جیلی GC6 را بر روی خط تولید خود برد. اما به دلیل ظاهر متوسط و خدمات پس از فروش ضعیف جیلی GC6 نتوانست توجه چندانی به خود جلب کند. در ادامه به بررسی جزئی‌تر این دو رقیب چینی پرداخته‌ایم.

طراحی
هشت آپلود
در نمای جلویی جیلی GC6 جلوپنجره بزرگ به چشم می‌خورد که توسط چراغ‌های کشیده احاطه شده است. قرارگیری ورودی‌های هوا بر روی سپر این خودرو و رینگ‌های برجسته توانسته ظاهر اسپرتی را به جیلی GC6 ببخشد. به‌علاوه خط ممتدی که از روی درب‌ها چراغ‌های جلو و عقب را به هم وصل کرده، هماهنگی ظاهری نسبتا خوبی را با سایر خطوط حجم‌دهنده به وجود آورده است. هرچند که از دید کارشناسان نمای بیرونی جیلی GC6 چندان تعریفی ندارد، اما بازهم ممکن است برای بعضی افراد دل‌نشین باشد. در نمای داخلی کیفیت مواد به‌کاررفته در ساخت کابین تا حدی ناامیدکننده به نظر می‌رسد. بااین‌حال گستردگی نمایشگر، دریچه‌های هوا و دکمه‌های کنترلی بر روی فرمان و داشبورد، دسترسی به امکانات داخلی را راحت کرده است.
در سوی دیگر رینگ چری آریزو 5 قرارگرفته که طراحی ظاهری را یکی از اصلی‌ترین نقاط قوت خود می‌داند. البته واضح است که استفاده از ایده‌های آماده خودروسازان کره‌ای در ساخت این خودرو یکی از اصلی‌ترین دلایل خوش‌چهره بودن و هماهنگی ظاهری آن است. به‌هرحال چری آریزو 5 توانسته به لطف جلوپنجره بزرگ و طراحی جالب چراغ‌ها ظاهری خشن و تهاجمی به خود بگیرد. این خشونت ظاهری که باب طبع بسیاری از افراد و کارشناسان است، با استفاده از خطوط حجم دهنده و برجستگی‌های بدنه تا قسمت‌های جانبی و پشتی امتدادیافته است. در داخل کابین هم به‌خوبی می‌توان تاثیر تفکرات کره‌ای‌ها را بر سازندگان چینی مشاهده کرد. هرچند کیفیت پایین مواد داخل کابین داد خریداران را درآورده است. اما رعایت اصول ارگونومی در طراحی کابین و فضای داخلی کافی برای همه سرنشینان از نقاط قوت چری آریزو 5 به شمار می‌رود.

مشخصات فنی
هر دو خودرو برای تامین نیروی خود از یک پیشرانه 1.5 لیتری 4 سیلندر استفاده می‌کنند. این پیشرانه برای چری آریزو 5 قدرتی برابر 116 اسب بخار و برای جیلی GC6 قدرتی 105 اسب بخاری تولید می‌کند. اما گشتاور تولیدی برای هر دو خودرو برابر بوده و برابر 141 نیوتن متر است. سازندگان چری آریزو 5 برای انتقال قدرت به چرخ‌های جلو از یک گیربکس CVT استفاده کرده‌اند. درحالی‌که سازندگان جیلی GC6 این وظیفه را به یک گیربکس 4 دنده اتوماتیک JATCO محول کرده‌اند. قدرت بیشتر پیشرانه چری آریزو 5 به‌کارآمده و توانسته آن را 1.7 ثانیه زودتر از رقیب خود یعنی در 11.8 ثانیه از صفر به صد برساند. اما هر دو خودرو ازنظر مصرف سوخت یکسان بوده و در مسیر ترکیبی به ازای هر صد کیلومتر 6 لیتر سوخت مصرف می‌کنند.

امکانات رفاهی و تجهیزات ایمنی
هشت آپلود
جیلی GC6 ازنظر امکانات رفاهی و تجهیزات ایمنی از رقیب خود عقب‌افتاده است. امکاناتی مانند کروز کنترل، کنترل ایستایی در سربالایی، کنترل کشش و پایداری، ترمز کمکی، 6 کیسه هوا، سنسور فشار باد تایر، نمایش خطوط کمکی پارک با حرکت فرمان و ورود و استارت بدون کلید تنها در چری آریزو 5 به چشم می‌خورند.
جیلی GC6 هم به‌راحتی قافله را واگذار نکرده و امکاناتی مانند 2 کیسه هوا، شش بلندگو، هندزفری، نمایشگر 8 اینچی لمسی، قطب‌نما، مه‌شکن جلو، ایزوفیکس، کمربند ایمنی پیش‌کشنده، خروجی 12 ولت و گرم‌کن آینه جانبی را به‌طور اختصاصی به نام خود به ثبت رسانده است. سانروف، آینه‌های جانبی برقی، مه‌شکن عقب، دی‌لایت، دوربین و سنسور عقب، توزیع نیروی ترمز و ترمز ضد قفل هم امکاناتی هستند که در هر دو خودرو دیده می‌شوند.

جمع‌بندی
هشت آپلود
هر دو خودرو ازنظر مصرف سوخت خودروهای به‌صرفه‌ای به شمار می‌روند. بااین‌حال عملکرد ضعیف جعبه‌دنده و ساختار نامناسب سیستم فنربندی سبب ایجاد نارضایتی در خریداران چری آریزو 5 شده است. همچنین عرضه محدود و عایق‌بندی نامناسب کابین ضربه‌های سنگینی را به بدنه جیلی GC6 وارد کرده است. اگر سری به نظرات کاربران بزنیم، جیلی GC6 توانسته در بخش رانندگی، عملکرد فنی و طراحی ظاهری نمره 55 از صد، در بخش کابین و امکانات نمره 60 از صد و در بخش کیفیت نمره 65 از صد را دریافت کند. این نمرات برای چری آریزو 5 در بخش رانندگی و عملکرد فنی 40، در بخش طراحی ظاهری، کابین و امکانات 70 و در بخش کیفیت 60 است. بااین‌حال بازهم جیلی GC6 از دید کاربران ارزش خرید بیشتری نسبت به چری آریزو 5 در مقایسه باقیمت خود دارد.

منبع: اینجا