آگوست 17, 2022

رهام چت

چت آنلاین

انواع مواد نسوز

در فناوری ، مواد نسوز معمولاً به محصولات و مواد سرامیکی با دمای عملیاتی بیش از 600 درجه سانتیگراد اشاره دارد. طبق تعریف (DIN 51 060) ، فقط مواد با نقطه افتادن مخروط بیشتر از SK 17 (= ISO 150) – که با حدود 1500 درجه سانتیگراد مطابقت دارد – می توانند به عنوان مقاوم در برابر آتش تعیین شوند. این دمای محدود تقریباً با نقطه ذوب آهن مطابقت دارد و از نظر آداب و رسوم و قانون استخراج از اهمیت برخوردار است.

اجزای اصلی مواد غیر فلزی غیرآلی (سرامیک و شیشه ، سرامیک شیشه ، الیاف شیشه و الیاف معدنی) اکسیدهای دی اکسید سیلیسیم ، اکسید آلومینیوم ، اکسید منیزیم ، اکسید کلسیم ، اکسید زیرکونیوم و اکسید کروم هستند. علاوه بر این ، کربن (C) و کاربید سیلیکون (SiC) از اجزای مهم هستند. علاوه بر این ، فلزات به اصطلاح نسوز (مولیبدن ، تنگستن) و همچنین فلزات گروه پلاتین (فلزات گرانبها) و آلیاژهای آنها باید به دلیل نقاط ذوب زیاد و مقاومت شیمیایی آنها در برابر بسیاری از سرباره ها و ذوبات ، در میان مواد نسوز قرار بگیرند. .

 

تعریف زیر دقیق تر خواهد بود: مواد نسوز مواد فلزی و سرامیکی برای درجه حرارت کاربرد (از 300 درجه سانتیگراد) بالاتر از 600 درجه سانتیگراد هستند (در اینجا تعریف کلی وجود ندارد!) تا بالاتر از 1700 درجه سانتیگراد ، که مستقیماً در تماس گرمایی با یک فرآیند با درجه حرارت بالا (به عنوان مثال: ذوب فلزات یا شیشه ؛ سوزاندن سرامیک ها) و مربوط به فرآیندهای بعدی و ثانویه حرارتی آن (شکل دهی ، عملیات حرارتی ، ..).

 

بنابراین کاربرد اصلی مواد نسوز ، روکش کوره در صنایع آهن و فولاد ، شیشه ، آلومینیوم ، سیمان و سرامیک و همچنین ابزارهای شکل دهی در شاخه های صنعت ذکر شده است. هنگام انتخاب موادی که برای یک فرآیند مناسب هستند ، نه تنها دما نقش مهمی دارد ، بلکه جو ، حداقل دوام یا قابلیت استفاده ، مقاومت شیمیایی ، مقاومت مکانیکی قابل دستیابی و غیره نیز نقش مهمی دارد.

 

ساخت

ساخت مواد مقاوم در برابر درجه حرارت بالا به کلاس مواد (سرامیک ، فلز ، مواد کامپوزیت) بستگی دارد ، اما همچنین تا حد زیادی توسط خصوصیات مواد مورد نیاز برای کاربرد برنامه ریزی شده تعیین می شود. در واقع ، تمام فرایندهای تولید برای تولید مواد نسوز که مخصوص گروه مواد مربوطه است ، استفاده می شود. در مورد سرامیک ، اینها شامل می شوند پرس کردن ، ریخته گری ، مهر زنی ، ریخته گری ذوب و در مورد فلزات ، به عنوان مثال آلیاژ ، نورد یا ذوب.

 

در سال 1997 در سراسر جهان حدود 17.8 میلیون تن مواد نسوز تولید شده است ، در حالی كه در سال 2001 چیزی بیش از دوازده میلیون تن بود. در آلمان ، تولید مواد نسوز از بیش از 1.6 میلیون تن در سال 1980 به کمتر از یک میلیون تن در سال 2004 کاهش یافت.

 

تقاضا برای فلزات نسوز و فلزات گروه پلاتین در سراسر جهان در حال افزایش است ، اما این افزایش به دلیل کاربردهای موجود در بخش نسوز نیست ، بلکه به دلیل سایر مناطق کاربرد است. در حال حاضر (2005) حدود 140،000 تن مولیبدن در سراسر جهان ، حدود 40،000 تن تنگستن و حدود 120 تن پلاتین (از تولید اولیه) و همچنین حدود 100 تن سایر فلزات گروه پلاتین تولید می شود.

 

قیمت یک تن ماده نسوز یا ماده اولیه اصلی آن (در سال 2005) به ترتیب اندازه برخی از مواد ذکر شده است. در مورد فلزات گروه پلاتین ، قیمت توسط مبادله روزانه تعیین می شود ، در مورد سایر مواد در درجه اول تقاضا برای مواد اولیه منفرد است ، اما به طور دسته جمعی در سایر شاخه های صنعت استفاده می شود