آگوست 18, 2022

رهام چت

چت آنلاین

آلیاژ فرفورژه چیست

گل‌آهن بنا به کتابها و شعرهای فارسی نام انرا نرم آهن گفته اند نرم آهن یا آهن ساخته  یا فرفورژه  محصولی از آهن است که درصد کربن آن بسیار کم است (کمتر از ۰٫۰۸٪)، برخلاف چدن که درصد کربن بسیار بالایی دارد (۲٫۱٪ تا ۴٪). این آلیاژ یک توده شبهه-ذوب شده از آهن با ناخالصی‌های سرباره الیافی است (تا ۲٪ وزنی)، که باعث می‌شود این آلیاژ «دانه‌هایی» شبیه به الیاف چوب داشته باشد، که پس از «اچینگ» یا خم کردن تا نقطه شکست قابل مشاهده است. آهن ساخته مقاوم، مالیبل، شکل‌پذیر، مقاوم در برابر خوردگی است و به راحتی قابل جوشکاری است.

 

تاریخچه 

اولین آهن با قدمت از دوران باستان با حرارت دادن از ذغال سنگ مستقیما درست می شد در حالی که آهن هنوز گداخته بود مخلوط آهن و سرباره باعث می گردد تا بتوانند بروی آهن عملیات جوشکاری و تراشکاری آن دهند. در اروپا آهن فرفوژه می تواند به طور غیر مستقیم از چدن ساخته شود که یکی از پرکاربردترین روش های غیرمستقیم، به نام فرآیند جوش زدن توسط هنری کورت از انگلستان در سال 1784 ساخته شد. این روش شامل ذوب چدن در یک توپی توخالی و سپس هم زدن آن با یک میله بود به طوری که کربن موجود در فلز توسط گازهای اکسید کننده کوره برداشته می شود. با حذف کربن و یا درصد ناچیزی از کربن، نسبت آهن جامد بدون کربن افزایش می یابد و سپس مخلوط غلیظ فلز و سرباره از طریق یک فشار دهنده هدایت می شود، که مقداری زیادی از سرباره را از بین می برد و یک مواد آهنی کم کرین برای تولید فرفوژه ایجاد می کند.

برخی از دلایل انتخاب این آلیاژ

استحکام

با وجود ظرافت و ریزه کاری هایی که این طرح ها دارند بسیار محکم هستند و تغییر شکل نمی دهند. استحکام و عدم تغییر طی سالیان از ویژگی های اصلی این سبک است.

 

زیبایی

یکی از اصلی ترین بخش های زیبایی ساختمان ها امروزه همان طرح های فرفورژه است. بر کسی پوشیده نیست که نقش های فرفورژه روی در و پنجره ها بسیار چشم نواز و زیباست.

 

تنوع

تنوع در نقش و نگارهایی که با این سبک می توان به آن داد خیال مشتریان را تا حد زیادی راحت کرده است.

قیمت مناسب

با توجه به ماندگاری و ظریف کاری رح ها در قیمت های بسیار مناسب در تبریز متال ارئه می شوند.

عدم نیاز به مراقبت

با وجود ترکیباتی مثل چدن و آلومینیوم، این آهن شکل داده شده در مقایسه با سایر آهن های دیگر از مقاوت بالاتری برخوردار است و همین موضوع باعث می شود تا دیرتر دچار زنگ زدگی و اکسید شود.

 

روش تولید فرفورژه

جوش مورد استفاده در ساخت این محصول از جوش برق با گاز محافظ co2 استفاده می شود پس از به پایان رسیدن جوشکاری نوبت به مرحله سنگ زنی است که در آن تمام برجستگی های جوش از بین می رود سپس نوبه به فلپ زنی بوده که خش های به جا مانده از سنگ زنی را از روی محصول محو می کند پس از شست و شوی محصول مورد نظر تمامی نقاطی که رنگ به سختی در آن نفوذ می کند توسط درزگیر مخصوص گرفته تا مانع از نفوذ آب یا آلاینده به آن شود حال نوبت به رنگ آمیزی محصول رسیده , رنگ کوره ای نوعی از رنگ آمیزی است که به صورت پودری و یا مایع استفاده می شود پس از مراحل پاک سازی , چربی زدایی و اسید شویی فرفروژه رنگ توسط ابزار مخصوص به فرفروژه زده , و در کوره های پخت رنگ با دما و مدت معین قرار میگیرند .